Kreatívne písanie, beseda so spisovateľom Marekom Zákopčanom


Dňa 29.4.2022 sa v priestoroch Novohradskej knižnice v Lučenci konala zaujímavá a inšpiratívna beseda so spisovateľom Marekom Zákopčanom. Besedy sa zúčastnili naši žiaci z 1.A a 1.C triedy spolu s vyučujúcimi Mgr. L. Segečovou a Mgr. S. Balkovskou.
      Marek Zákopčan svoju tvorbu začal už počas stredoškolských rokov a na svojom konte má už desať knižných titulov. Ako sám autor spomínal, patril medzi najmladších autorov vydavateľstva Ikar. Jeho tvorba je rôznorodá, ale prevládajú najmä kriminálky a ženské romány, pričom titul Mesto tieňov sa dočkal aj filmového spracovania.
      Spisovateľ sa nám snažil sprostredkovať 26 rád pre kreatívne písanie. Medzi, ktoré patrili aj tieto: nečakajte, že svoje dielo vydáte na prvý pokus a bez výhrad; kritiku čitateľov príliš neprežívajte; myslite na to, že neexistuje autor, ktorý sa zavďačí každému; treba si uvedomiť, pre koho koncipujeme dielo; písanie by vás malo uspokojovať; píšte len vtedy, keď vás to baví; majte vždy pri sebe papier a pero; pri spätnej kontrole textu si ho čítajte nahlas; vytvorte si čo najväčšiu pohodu; pri písaní povzbuďte svoju fantáziu...
      Verím, že táto beseda bola obohatením pre každého z nás a po vydaní ďalšej knižky, ktorej námet nám predstavil autor, sa radi uvidíme na podobnej besede opäť. Pánovi spisovateľovi želáme veľa úspechov v jeho tvorivej spisovateľskej i pedagogickej činnosti a našim študentom kreativitu v písaní vlastných výtvorov aj na hodinách slovenského jazyka a literatúry.
Mgr.Slavka Balkovská