Medvede

Ľadové medvede (Ursus maritimus) sú jedinečne prispôsobené arktickému prostrediu. Majú hrubú vrstvu tuku a hustú srsť, ktorá poskytuje izoláciu pri extrémne nízkych teplotách. Ľadové medvede sú vynikajúci plavci a pri love svojej primárnej koristi, tuleňov, sa spoliehajú na morský ľad. Vyvinuli sa z nich zdatní predátori v ľadových vodách Arktídy.

Pandy veľké (Ailuropoda melanoleuca) sú známe svojimi výraznými čiernobielymi vzormi srsti. Pochádzajú z horských oblastí Číny a sú predovšetkým bylinožravé, pričom väčšinu ich stravy tvorí bambus. Pandy majú špecializovanú zápästnú kosť, ktorá funguje ako palec, čo im umožňuje uchopiť stonky bambusu. Sú považované za ohrozené a sú silne chránené kvôli strate biotopu a nízkej pôrodnosti.

Medvede hnedé (Ursus arctos) majú široké rozšírenie a možno ich nájsť v rôznych biotopoch v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Sú to najväčšie suchozemské mäsožravce a majú rozmanitú stravu, ktorá zahŕňa bobule, orechy, ryby a občas aj väčšie cicavce. Hnedé medvede majú širokú škálu farieb srsti, od svetlohnedej po tmavohnedú a dokonca aj čiernu. Vykazujú širokú škálu správania, od osamelosti až po vytváranie rodinných skupín.

Zatiaľ čo všetky tri medvede sú pôsobivé stvorenia, prispôsobili sa rôznym prostrediam a majú odlišné ekologické úlohy. Ľadové medvede sa dokonale hodia na život v Arktíde, pandy sa vyvinuli, aby sa im darilo v horských bambusových lesoch, a medvede hnedé vykazujú pozoruhodnú všestrannosť pri prispôsobovaní sa rôznym biotopom. Každý druh medveďa prispieva k bohatej biodiverzite našej planéty a zaručuje úsilie o zachovanie, aby sa zabezpečilo ich prežitie tvárou v tvár environmentálnym výzvam.

Názov Hmotnosť Výška Vedecký názov
Medveď hnedý 227 kg 1,5 m Ursus arctos
Medveď biely 450 kg 1,3 m Ursus maritimus
Panda veľká 107,5 kg 1,65 m Ailuropoda melanoleuca